Best of Shakespeare

0 zhliadnutí
Pridané: 15.08.2020

Letné shakespearovské slávnosti sú najväčším a najstarším divadelným festivalom svojho druhu na Slovensku. Prvé predstavenia festivalu pod šírym…

Letné shakespearovské slávnosti sú najväčším a najstarším divadelným festivalom svojho druhu na Slovensku. Prvé predstavenia festivalu pod šírym nebom prebehli ešte z impulzu vtedajšieho  prezidenta Václava Havla v priestoroch Nejvyššího purkrabství Pražského hradu už v roku 1994. Táto skvelá myšlienka oslovila otca festivalu  Mariána Zednikoviča pri jeho hosťovaní v česko-slovenskej inscenácii Skrotenie zlej ženy v roku 2000 v Prahe. Práve vtedy si povedal, že je najvyšší čas priniesť takýto nápad  aj  do Bratislavy. Festival sa po prvý krát konal  v Bratislave v roku 2001. Brilantné Shakespearove hry i jedinečná atmosféra letných večerov sú od začiatku mimoriadne príťažlivé pre špičkových tvorcov a nadšených divákov. Sú vždy sviatkom divadla ako takého a naviac v netradičnom open air priestore Bratislavského hradu.

Dokument  mapuje jubilejný 20. ročník festivalu, ktorý sa uskutočnil aj napriek problematickej situácii spôsobenej pandémiou v posunutom termíne od 25. júla – do 14. augusta 2020. Festival odohral 18 predstavení a navštívilo ho viac ako 9.000 divákov.

 

V dokumente sa tvorcovia vracajú k derniére inscenácie Othello, k predstaveniu Komédia omylov, ktorá bola na festivale už štvrtým rokom vypredaná a  k minuloročnej premiére Romeo a Júlia. Na záver aj k špeciálnemu premierovému autorskému projektu Shakespeare koncert.

Epizódy