Banská Bystrica, Gazdovská reštauráciaE2

0 zhliadnutí
Pridané: 14.03.2011

Teľacie pľúcka na kyslo so žemľovými knedľami

Na prípravu potrebujeme:

teľacie pľúca 1 kg
smotana – 2 hrnčeky
ocot – 2…

Teľacie pľúcka na kyslo so žemľovými knedľami

Na prípravu potrebujeme:

teľacie pľúca 1 kg
smotana – 2 hrnčeky
ocot – 2 lyžice
cibuľa – jeden kus
šalotka – 2 kusy 
maslo – 2 lyžice
múka – 3 lyžice 
bobkový list – 4 kusy 
čierne korenie – 6 guľôčok
nové korenie – 4 guľôčky 
soľ

Pľúca očistíme od šliach a na hodinu namočíme do osolenej vody. Scedíme a dôkladne vyperieme. Dáme variť do osolenej vody asi na pol hodiny. Potom vodu vylejeme a zalejeme novou vodou. Vodu osolíme, pridáme bobkové listy, nové korenie, cibuľu, celé korenie a varíme pod pokrievkou ďalšiu hodinu, kým sú pľúca mäkké. Pľúca vyberieme z vývaru a dáme nabok. Vývar necháme vychladnúť. 

V hrnci roztopíme maslo, na ktorom speníme šalotku, pridáme múku a premiešame do hustej pasty. Zalejeme asi pol litrom vychladnutého vývaru a rozmiešame hrudky, ktoré vznikli. Pridáme ocot, zvyšný bobkový list a necháme variť asi 20 minút na miernom ohni. Pridáme smotanu, ochutíme soľou a korením a zvaríme do konzistencie omáčky. Pridáme na kocky nakrájané pľúca, prevaríme a podávame so žemľovou knedľou. 

Žemľová knedľa:
Na prípravu potrebujeme:

hrubá múka 500 g
vajce - 1 kus
starší rožok alebo žemľa
mlieko 2 dcl
cukor – štipka
soľ – štipka

Rožok nakrájame na kocky. Pripravíme si kvások z mlieka, kvasníc a trochu cukru. Do múky dáme rozšľahané vajce, vykysnutý kvások a nakrájaný rožok alebo žemľu.  Uváľame vláčne cesto, ktoré v teple necháme asi 45 minút vykysnúť. Vypracujeme dve rovnaké šišky a ešte desať minút necháme odležať. Nakoniec varíme vo vode 15 – 17 minút. Knedle v priebehu varenia obraciame a po bybraní z hrnca ich prepichneme, aby rýchlejšie odišla para.